MIT: šampon mora da pjeni da bi očistio kosu. 🕵️♀️ Noup, o prirodnim alternativama kupovnim šamponima koje možemo smućkati samo smo pisale OVDJE!
Sulfati su soli koje se formiraju kada sumporna kiselina dođe u dodir sa drugim hemikalijama. Sodium sulfati se dobijaju se od prirodnih slanih otopina i kristalnih naslaga, kao nusprodukt procesa isparavanja slanih jezera i hidrotermalnih izvora. Naglasak je na “prirodno” — ovi sulfati se dobijaju prirodnim procesima i nastaju bez čovjekovog direktnog utjecaja i prerade.
Sintetički sulfati su oni koji nas brinu. Dobijaju se iz kokosovog i palminog ulja, te iz nafte. U kozmetičkim proizvodima imaju ulogu čistača — stvaraju pjenu koja privlači vodu i ulja, te na taj način čiste kožu i kosu od prljavštine, sebuma, silikona — svega, zapravo.
Ali… pjena uopće nije nužna u procesu čišćenja!
Niti proizvodi za čišćenje treba da čiste sve! Sebum je zapravo jako zdrav i koristan, kada ga lojne žlijezde proizvode u normalnim količinama.
Najčešći sulfati u proizvodima za kosu su SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) i ALS (Ammonium Laury Sulfate).
Na lošem su glasu najviše zbog tvrdnji da uzrokuju kancer, ali ne postoji naučna studija koja ovo dokazuje. Ipak, dokazano je da SLES može lagano biti kontaminiran 1.4-dioxanom koji nastaje u procesu dpbijanja SLES, a koji se smatra kacerogenim.
Ono što sulfati uzrokuju su iritacije kože; doprinose pojavi peruti, osjetljivosti kože, dermatitisa, te sličnih oboljenja i stanja tjemena. Osim što nedvojbeno isušuju kosu i kožu i tako doprinose poremećaju rada lojnih žlijezda, dugoročnim korištenjem može doći i do iritacije očiju, pluća te sluzokože.
SLS, SLES I ALS ćemo u proizvodima za kosu najčešće naći u tečnim šamponima, gdje čine 10-25% ukupnog sastava.
Nalaze se i u tečnim sapunima, u proizvodima za odmrzavanje stakala, deterđentima za veš, suđe, podove, u osvježivačima za tepihe, u pastama za zube, u kupkama…
Sulfati su agresivni i u većini slučajeva nepotrebni za čišćenje nježne kože glave. Obzirom da često izazivaju iritacije kože, obavezno je testiranje na životinjama prije nego dođu na police superkmarketa. Osim užasnog utjecaja na okolinu, agresivni sulfati se dobijaju se iz nafte i palminog ulja! — ovo je još jedan razlog da ih izbjegavamo.
SCS je Sodium Coco Sulfate, sulfat koji se dobija od kokosa. Zbog činjenice da se dobija od kokosa, te jer prolazi kroz dodatni proces obrade, smatra se sigurnijom opcijom za kožu od SLS-u, SLES-u i ALS-u.
Neki od prirodnih zamjena za kupovne šampone koje smo dosad smućkale su Šamporaž (moj favorit!), Gliša i Zobiša!
Ostavite komentar