Kada sam se prvi put selila u Dubaiju, vrlo organizovano sam se sedmicama prije počela pakovati, što sama, što uz girls nights. Dan prije nego što će agencija za selidbu doći, sve je bilo spremno; i stvari za selidbu, i stan za nove stanare.
Sljedeće jutro, moje posljednje u tom stanu, probudila sam se razmišljajući kako nije loša promjena raditi stvari na vrijeme, što inače i nije baš moj stil… I tako, ulazim u kuhinju, otvaram frižider, počinjem spremati doručak, završavam doručak, vraćam hranu u frižider… i shvatam da nisam spakovala ništa iz frižidera! Bacanje hrane se u mojoj porodici odmalena smatralo jednim od najvećih grijehova, i iako nikada nismo radili kompost, uvijek smo nalazili načine da smanjimo otpad.
Osim toga, moram stan ostaviti savršeno čist i uredan! U stanu nemam više nijedan ceker, sve sam spakovala. Plastične kese su odavno prošlost, a i sve i da imam u šta spakovati hranu, sumnjam da bi izdržalo na +40 stepeni vani…
To jutro sam smućkala prvu verziju tada bezimene Jabukaske, vrlo jednostavno i prilično pesimistično. Kosa poslije maske za kosu od jabuka je bila tako sjajna, svilenkasta, bez osjećaja težine i lepšava, da sam odlučila mućkati i eksperimentisati sve dok nisam došla do upravo ove koju sada dijelim s vama!
Naučila sam par vrlo zanimljivih činjenica o najrasprostrajenijoj voćki na svijetu. Najdraža mi je upravo ova: jabuke pripadaju botaničkoj porodici ruža!
Pune su raznih antioksidanata (koje volimo jer neutraliziraju slobodne radikale), od kojih je u kozmetičkoj industriji najpoznatiji polyphenol. Sadrži ga i drugo voće, ali od svih jabuka, najviše ga ima u kiselim jabukama — istim onim koje se koriste za proizvodnju jabučnog ocata. Pogađate, i jabučni ocat (o kojem jedva čekam da pišem!) sadrži isti ovaj antioksidans. Sadrže puno aktivnih sastojaka, od kojih nijedan nije klasificiran kao iritirajući, i koriste se u kozmetici za najosjetljivije grupe korisnika. Pune su vitamina i minerala, i…
Prije nego što Zdravokosu preimenujem u Fun-Fruit-Facts, evo laganog recepta!
Jabukaska 📝
🥣 1 jabuka,
🥣 3-5 kašika ružine ili kokosove vodice,
🥣 sok od pola limuna ili limete,
🥣 kašika Gelana.
Na slici je moja kosa jutro nakon Jabukaske — lepršava i sjajna, i miriše na ljeto!

Napravit ćete je ovako: od oguljene i od košpica očišćene jabuke u sokovniku/multipraktiku napravite glatku kašicu, u kojoj neće biti preostalih grudvica ili komadića. U kašicu dodajte sok od pola limuna ili limete, pazeći da košpica ne upadne u smjesu — ja nisam pazila pa sam jednu našla dok sam uvijala kosu:) — i ružinu ili kokosovu vodicu.
Umjesto limuna ili limete možete koristiti i naranču.
Ako imate bokal-sokovnik, jabuku ćete lakše ispasirati ako u njega odmah dodate tečne sastojke. Ipak, ako možete napraviti kašu bez tekućina, to bolje! Ako pak imate nešto poput Vitamixa, ne morate čistiti ni guliti jabuku — najbolje stvari se svakako nalaze tik ispod kore!
Jabukaska je maska koja svojim moćnim voćnim (see what I did there?:) kiselinama obnavlja i hrani kosu, i vraća joj prirodni sjaj i lepršavost. Ako ste ugrabile 15-ak minuta ovih dana da smućkate Gelan, dodajte jednu kašiku (ili prstohvat:) u Jabukasku — vitamin E kao antioksidans i omega 3 kiseline iz lana daju dodatni boost ovoj super maskici. Ako nemate Gelan pri ruci, poslužit će i dvije kašike nekog laganog ulja (avokado, badem, jojoba…), ili kašika aloe vere.
To je to! Malo je zagrijte, umasirajte u tjeme i kosu, i čekajte pola sata da magija djeluje!
Maska je jako rijetka, pa ako želite gušću verziju koja manje curi, u smjesu možete dodati kašiku kukuruznog škroba, i umućkati tako da ne ostaju grudvice. Jabukaska će postati pasta, ali i dalje radi isti posao.
U originalnoj verziji Jabukaske nema ulja, tako da je ovo maska koja je idealna za tjeme i kosu koji su masniji nego što je uobičajno. Posebno se pokazala dobra na kovrdžavoj kosi i kosi sa niskom poroznošću.
Ostavite komentar