Okej, prvo mind-blowing fact: BANANA JE BOBICA!

Banane botanički spadaju u bobičasto voće, kao jagode ili maline! 
Osim dezertnih banana, koje mi volimo i često jedemo, uzgajaju se i banane koje se koriste za kuhanje — na engleskom se zovu “plantains”, a mi prevodimo kao “plantana”, ili “zelena banana”. 

Na proputovanju Karibima ove zime, poslije par sedmica vegetarijanske tropske, monotone ishrane poželjela sam PITU. Savršeno ispečenu, dooobro pobiberenu daidžincinu krompirušu, sa pavlakom po vrhu, da je jedem u majkinom dnevnom boravku rukom…

Nakon *još jednog* fijaska u naručivanju u lokalnom baru u Kingstaunu i mučenja sa očito hroničnim nedostatkom soli na karipskim otočjima, odlučila sam da svoj roti (indijska palačinka) sa slatkim (da, SLATKIM) povrćem zamijenim za bilo šta drugo.

Pesimistično sam se odgegala do izloga sa hranom, i pokušavala iščitati rukopis namrštene kuharice sa papirića nonšalantno uglavljenih između tepsija s lokalnim jelima. Faširano meso, isjeckano meso, meso u krupnijim komadima, meso u tamnom saftu, meso s rižom… već sam se vidjela kako opet pravim ovsenu kašu za ručak (a vrlo vjerovatno i za večeru) na plinskom šporetu u našoj sobi s pogledom na grad u kojem nemam šta da jedem.

Ali, hm… vidim li ja to dobro?! PIE! Piše PIE! Jao jao jao, piše PLANTAIN PIE! Je li s mesom?, pitam.

“No”, nestrpljivo mi odgovara prodavačica…

Papirić je pao u tepsiju sa pitom, i jasno je da je na njemu i par komadića jučerašnje pite, ali ne smeta mi to, slobodno mi i njega može servirati. JEST ĆU, I TO PITU! Koliko košta? Devet karipskih dolara. Bila je sjajna.

Plantain banane

Iako jednostavna i uobičajna, banana je superstar kozmetike domaće radinosti! 

Zašto je dobra za kosu? 

Banana u sebi ima kalij, vitamine A, B6 i B12, te vitamin C koji je odličan antioksidans, te sadrži — moj favorit! — prirodnu siliku koja zaglađuje dlaku na mnogo manje invazivan način nego njen vještački rođak silikon, često korišten u takozvanim čudotvornim serumima i regeneratorima.

Osim što hidrira kosu, pripisuju joj se antigljivična i antibakterijska svojstva, pa se savjetuje kao učinkovita baza maski protiv peruti. Vremenom jača i folikule dlake, pa se može reći da maske od banane podstiču rast kose.

Vrlo je lagana za pomiješati sa medom, jogurtom, žumancetom, kapljicama hidrirajućih ulja, ili ako vam ga nije žao staviti u kosu umjesto pojesti, sa avokadom!

Godi svakom tipu kose, tako da je skoro svi mogu koristiti, jer, kome ne treba dodatna hidratacija?!

TIP: ako ste već nekada pravili domaću masku od banane, kako ste je isprale? Eeeh, PTO TIP: masku od banane (a i svaku drugu prirodnu masku…) prije nanošenja i zagrijavanja (o zagrijavanju maskica vise u članku o MASKimiziranju) *procijedite*. Dovoljna je stara najlon čarapica. Kroz čarapicu masku procijedite jednom ili dvaput, i možete bez straha od “banana peruti” namrljati ovu sjajnu i mirisnu masku na kosu! 

Back to Ba-nana-sics! 📝
🥣dvije banane, oguljene i ispasirane,
🥣velika kašika (po mogućnosti domaćeg, punomasnog) jogurta,
🥣velika kašika hladno cijeđenog kokosovog ulja.

Na toploj vodi istopimo kokosovo ulje, pa mu dodamo jogurt i prethodno pasirane banane koje smo već dvaput procijedile kroz hulahopku.

Kosu za to vrijeme počešljamo i lagano naprskamo kokosovom vodom, ružinom vodicom, ili običnom vodom — mokra/vlažna dlaka mnogo lakše upija ovakvu vstu maske nego suha.

Kada se smjesa sjedini i ugodno ugrije, od vrhova prema tjemenu namažemo masku na vlažnu kosu i — čekamo da čarolija uradi svoje!

Kosu prekrijte kapom za tuširanje, ili vlažnim peškirom, ili jednostavno čistom kesom. Važno je da se maska ne osuši na kosi jer će je biti teško isprati (banana perut, ako me razumijete…) Ne preporučujem držati masku duže od 20 minuta, miris jogurta se ispire sve teže što duže stoji na kosi.

Osim potencijalnih problema sa mirisom, koji možete pokušati prekriti sa par kapi lavandinog ili nekog drugog eteričnog ulja, kosa nakon Back to Ba-nana-sics je hidririana zahvaljujući sva tri sastojka, zaglađena zahvaljujući kokosovom ulju, te nahranjena zahvaljujući proteinima u jogurtu.

Kad smo kod jogurta, od kupovnim sam pronašla da je jedini prihvatljiv grčki jogurt. Ako ga nemate pri ruci, kosi će bolje prijati čvrsti jogurt ili pavlaka, ali nažalost nikako kupovni, tečni jogurt u flašicama. Nisam još uvijek otkrila zašto, ali kosa poslije njega bude jednostavno suha.

Banana je odlična baza za maske za sve tipove kose, a u zavisnosti od toga je li kosa masna, tanka ili suha, jesu li ispucali vrhovi ili je kosa slaba i puca po dužini, dodavat ćemo druge sastojke.

Za slabu kosu, u masku možemo dodati hidratante ili protein; dakle, ili dvije kašike meda, ili dvije kašike hidratantnog ulja poput kokosovog ili maslinovog, ili moj najdraži protein — žumance. Možete dodati kašiku-dvije rižine vode ili sirutke — oba sastojka su odličan izvor proteina. Za zdravlje tjemena možete dodati kašičicu nima ili amle.

Ako se kosa brzo masti, u masku preporučujem dodati sok limuna ili limete, ili domaće jabukovo sirće.

Osim Back to Ba-nana-sics, tu je njhvaljenija maska svih vremena na Zdravokosoj: Bananaska!

Uživajte u mućkanju!